Žabljak, Kolašin, Mojkovac

Žabljak

Městečko Žabljak je hlavním turistickým střediskem pohoří Durmitor, které se rozkládá v severozápadní části země. Je nejvýše položeným městem v Černé Hoře (1450 m n. m.). V zimě se jedná o lyžařské centrum nabízející krásné sjezdovky, terény pro freeride, ale i možnost zimní turistiky na běžkách, v létě pak o nejvýznamnější výchozí místo pro túry v národním parku Durmitor.

Žabljak, před sto lety malá trhová osada známá jako Hanovi neboli „Hostince“, se začal na začátku 20. let rozvíjet jako turistické centrum, jež vítalo své první zimní hosty. V roce 1940 bylo založeno první ubytovací centrum pro horolezce – Durmitor Hotel. Za druhé světové války byla velká část města zničena požárem, a tak většina domů není starší než 50 let. Zajímavější stavby se nacházejí u vysoko položených pastvin, kde přes léto bydlí pastýři se svými rodinami a říká se jim „Katuni“.

Asi 3 km od Žabljaku se rozkládá Černé jezero (Crno Jezero), které leží v nadmořské výšce 1416 m a je druhým největším ledovcovým jezerem v zemi. U něho se nachází restaurace, Správa parku a obchod se suvenýry, kde dostanete informace k výletům, popř. mapy.

Praktické informace

Na náměstí  Trg Durmitorskih ratnika naleznete lékárnu, minimarket a poštu. Nedaleko odtud jsou turistické informace.

Ubytování

Díky velkému zájmu o lyžování zde bylo postaveno několik hotelů, např. hotel Planinka, MB, hotel Žabljak a na cestě k Černému jezeru velký hotel Jezera.

Kempovat můžete asi 1 km od Černého jezera na malém prostranství kempu Ivan Do nebo v příjemném kempu Auto kamp kod Boče nebo sousedním Razvršje. Oba leží na jižním svahu pod lesem 1,5 km od centra Žabljaku s výhledem na Durmitorskou pláň.

Kolašin

Městečko Kolašin se nachází na řece Taře na jihozápadním úpatí pohoří Bjelasica a zároveň leží na trase železnice vedoucí do Podgorice a Baru. Kolašin, původně neturistické město, z hlediska památek až tak mnoho nenabízí, ale jeho okolí rozhodně stojí za návštěvu. Město je výchozím místem do pohoří Bjelasica, na jehož území leží národní park Biogradska Gora, případně východiskem i do pohoří Komovi. V zimě je také horským střediskem s výbornými podmínkami pro lyžování.

Původně byla tato oblast osídlena Ilyry, v 7. století pak Slovany a od 15. do 19. století ji okupovali Osmani. K Černé Hoře byl Kolašin připojen po Berlínském kongresu. Za druhé světové války byla velká část města zničena.

Ubytování

U náměstí, na kterém začíná pěší zóna s restauracemi a kavárnami, se můžete ubytovat v některém z hotelů. Pro ubytování si lze vybrat např. hotely Bjelasica, Garni, Čile, vilu Kraljicu a vilu Jelku a další.

Doprava

Autobusové nádraží naleznete 1 km na západ na Junaca Mojkovacke Bitke a vlakové nádraží 1,5 km na východ od centra.

Mojkovac

Mojkovac, jenž leží v údolí řeky Tary mezí pohořím Bjelasica a Sinjajevina, je vhodným výchozím místem pro návštěvu dvou národních parků – Durmitor a Biogradska Gora. Městečko kdysi bývalo významným střediskem těžby stříbra, uhlí, zinku a olova a je významné bitvou u Mojkovace v roce 1916, kdy zde Černohorci pod vedením vévody Janka Vukotiće vyhráli nad dvojnásobnou přesilou rakousko-uherské armády. Socha velitele Janka Vukotiće dnes vévodí centru města.

Ubytování

Přespat můžete v rekreačním komplexu Rakočević, který nabízí ubytování v apartmánech postavených ve stylu horských chat s překrásným výhledem na hory.

Doprava

Ve městě je vlakové nádraží na trase z Podgorice do Bělehradu. Autobusové nádraží naleznete na náměstí Trg Ljubomira Bakoca.

Více informací o dopravě naleznete v článku Doprava v Černé Hoře.

 


Využijte dopravu do Černé Hory nebo můžete vyzkoušet zájezdy CK Alpina do Černé Hory se zaměřením na přechody hor, turistiku a cyklistiku

alpina_728x90_cernahora01

Comments are closed