Korsika – nebo Karibik?

Hornatý francouzský ostrov obklopen průzračným mořem, na kterém jsme strávili romantický a nezapomenutelný týden. Jako turisté doposud převážně po horách jsme se na doporučení rozhodli pro změnu – moře. A protože nás odrazují přeplněné pláže potících se turistů vedle hotelů, jeli jsme s CA Jenda na Korsiku – program jsme si naplánovali a zorganizovali sami, doprava stopem a pěšky.

Tento výlet pro mě znamenal mnohé „poprvé“ – jízda trajektem, stopování i svobodné koupání v úžasném moři, spaní ve stanu na pláži … Bastia, hlavní město ostrova, je prosycena lidmi (převážně turisty), stejně tak i město Saint Florent, odkud jsme vyšli po úzké pěšině podél skalnatého pobřeží na téměř pusté pláničky a pláže. Po týdny trvajícím deštivém a oblačném počasí doma nás tady přivítalo příjemné horké podnebí. Přestože pod tíhou našich krosen, naplněných vším potřebným na týden u moře, slunce někdy zahřívalo až nepříjemně, osvěžující koupel v průzračně modrém moři, kdykoliv jsme si zamanuli, nám vždy dodala chuť jít dál. Podobně působily i četné odpočinky ve stínu místní flóry. Nevelké pláže, kterými jsme procházeli, neoplývaly zmíněnými davy turistů. Nenašli byste zde totiž jediný hotel a možný přístup sem byl omezen na osobní lodní dopravu ze St. Florent nebo příjezd autem vyprahlým řídce obydleným vnitrozemím po prašných cestách.

Místo na spaní jsme ponechávali osudu, téměř nikdy s tím ale nebyl problém – rozdělat stan lze buď po setmění přímo na pláži nebo opodál v hustých zázemí skýtajících křovinách či lesících. Při troše opatrnosti a nenápadnosti se není čeho obávat. Před výletem je vhodné si s sebou vzít dostatečné množství pitné vody, kterou lze načerpat ve městě nebo cestou v nepočetných kempech či přístavních obydlích. Přínosné je také poradit se s těmi, kteří už zde byli. Jiným zádrhelem či spíš nezvykem pro našince je mořská sůl – hlavně v případě dlouhých vlasů a nemožnosti vysprchovat se po koupání v moři. Vlasy jsou slepené, obtížně se rozčesávají, na druhou stranu však výborně tvarovatelné. Tento fakt ničemu nebrání a není na škodu, jen je třeba o tom vědět.

S místními obyvateli jsme do styku příliš nepřišli, nepočítaje občasných setkání s turisty, zato pasoucí krávy na pobřeží jsme potkávali překvapivě často. Suché, vyprahlé vnitrozemí působí poněkud prostě, vzdálená zelení porostlá pohoří však lákají a vyzývají k výletu na druhou stranu – do výšky, za chladnějším vzduchem na rozdíl od přímořského horka a suchého nížinného vnitrozemí.

Šest dní nenáročného putování u moře je rozhodně málo pro poznání Korsiky, jejich přírodních, kulturních i jiných krás a okusení charakteru ostrova a jeho obyvatel. Už kvůli dvanáct hodin trvající cestě do Livorna, odkud odplouvá trajekt, jehož doprava také stojí nějaké peníze.

Vděčnou dopravu jistě poskytne kolo, které nejspíš zvolíme pro další výlet na tento pestrobarevný ostrov.

Stáňa a Jirka

 


Využijte dopravy na Korsiku nebo můžete vyzkoušet zájezdy CK Alpina na Korsiku se zaměřením na přechody hor, turistiku a cyklistiku

alpina_728x90_korsika_mix02

Comments are closed