Kulturní vyžití v Livornu

Livorno je italské město v oblasti Toskánsko. Jedná se o hlavní město stejnomenné provincie. Patří mezi nejdůležitější přístavy v Tyrhénském moři. Přístavem se tato původně rybářská vesnice stala roku 1518 z rozhodnutí Giulia de Medici. Důvodem bylo zanesení pisánského přístavu pískem.

Památky v Livornu a okolí:

 • Livornská katedrála ze 16.století byla zničená za druhé světové války. Rekonstrukce proběhla v roce 1959
 • Benátky, čtvrt města ze 17. století
 • Piazza Micheli s pomníkem Monumento dei Quattro Mori
 • Piazza dei Miracoli (od roku 1987 součástí Světového dědictví UNESCO)
 • dóm Panny Marie Nanebevzaté
 • šikmá věž
 • Piazza dei Cavalieri
 • kostel Santo Stefano dei Cavalieri
 • Palazzo della Carovana
 • kostel Sabta Narua della Spina
 • hřbitov Camposanto Monumentale
 • botanická zahrada (nejstarší v Evropě – založená roku 1544)
 • synagoga

Koupání v Livornu

Návštěva koupaliště s otevřeným mořem v Livornu

Nejrychlejší způsob jak si odpočinout a zchladit se po náročné cestě se nabízí na nedalekém koupališti cca 800 m od autobusu. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, doporučuji vám si nejprve projít Livorno.  Je to sice přístavní město, ale uličky z náměstí vedoucí na další vás zcela jistě na chviličku okouzlí. Následně pak dorazit na 14:00 hod. před koupaliště, od této hodiny si můžete zakoupit odpolední vstupné, které v minulém roce činilo 6,5 eura. Je to lepší Dobrák s možností příjemné pláže u moře. Žádnou jinou pláž v Livornu nehledejte… není, a pokud naleznete nějaké místečko ke koupání, kde by se to eventuelně dalo, tak tam jsou Rómové.

Free pláž v Tirrenia – Livorno

Pokud se chcete usadit někde na pláži a přitom za to neplatit, nezbude vám nic jiného, než cestovat místním busem do Tirrenia. Autobus, který vás tam doveze, neodjíždí z hlavní autobusového nádraží, ale z přilehlého náměstíčka. Další věcí, která mě poprvé trošku zmátla, je ta, že podle jízdního řádu by to měla být třetí zastávka, ale ve skutečnosti to je asi 5 nebo až 7. Je třeba řádně sledovat cestu a poté, co spatříte ceduli, která označuje obec Tirrenia, hned na první zastávce vystoupit. Octnete se tak na hlavní třídě, odkud jsou vstupy na pláže, převážně placené. Když půjdete cca 200 m po směru jízdy autobusu, najdete takovou nenápadnou uličku s ještě nenápadnější malou cedulkou Free pláž. Znovu podotýkám, že je to přístavní město, takže úplně čistou pláž nečekejte, moře bývá trošku zakalené, chaluhy…, ale koupat se tam dá. S naší českou povahou pak můžete klidně přejít podél pláže u moře i na placenou…  Mně vždy ale tato pláž plně dostačovala. Cena za jednu cestu činí průměrně 2,5 eura. Nikdy jsem neplatil stejně, nejlevněji jsem jel za 1,5 eura a nejdráž za 3,5 eura, zřejmě asi podle toho, jak se řidič vyspal. Jízdenka se dá koupit v autobuse. Více o cestování místními linkami v následující kapitole.

Cestování místními linkami v Itálii

Především si plně uvědomte, že jsou to ITALOVÉ!!! Ať už se rozhodnete cestovat kamkoliv, vždy mějte dostatečnou časovou rezervu! Dle vlastní zkušenosti mohu říci, že jízdní řády jsou zřejmě jen orientační. Zpoždění 45 min není úplně neobvyklé zvláště v dopravní špičce začínající okolo 16:00 hod. Nikdo vám také nezaručí, že když už váš spoj konečně dorazí, že se do něj dostanete a odjede s ním. Ztrátové spoje tam evidentně nemají… 🙂
Při cestování se pokuste najít místo k sezení, pokud je to možné! Poradil mi to jeden děda, který se dal se mnou na zastávce do řeči. Zprvu jsem nechápal proč. Po té, co se autobus rozjel, pochopil jsem proč. Místní řidiči využívají plný výkon motoru, udržet se ve vertikální poloze, zejména v zatáčkách, je někdy hodně fyzicky náročné.
Livorno má jedno hlavní autobusové nádraží, odkud odjíždí většina spojů (např. do Pisy). Najít je není vůbec těžké. Stačí, když se od přístaviště vydáte směr centrum, a nemůžete netrefit. Do Tirrenia odjíždí autobus z bočního náměstíčka (uličky), jak jsem psal již dříve. Případně doporučuji se někoho z usedlíků zeptat.
Vždy mějte v zásobě dostatečné množství drobných, jinak vás to bude stát podstatně více. Využil jsem několikrát stejných spojů a pokaždé platil jinak.

Výlet do Pisy

Pisa byla založena na ústí řeky Arno pravděpodobně Řeky. Podle latinských spisovatelů vznikla ve 13. století př. n. l., 550 let před založením Říma. Dočasně patřila Etruskům a za Římanů byla jedním z center vlády nad Středozemním mořem. Ve středověku byla důležitým obchodním přístavem a jednou z námořních republik (repubbliche marinare). Díky velkému přístavu Pisa živě obchodovala. Stala se soupeřem Janova a Benátek. Ve 12. a 13. století ovládla Sardinii, Korsiku a většinu pobřeží směrem na jih. Teprve porážka v námořní bitvě s Janovem v roce 1284 a postupné zanášení přístavu bahnem ukončily toto období prosperity. V roce 1405 se město dostalo pod nadvládu Florencie. Medicejští podporovali vědu, umění a obnovili pisánskou univerzitu, na které koncem 16.století učil i zdejší rodák Galileo Galilei. V novověku se ústí přemístilo a přístav zmizel. Místní univerzita se stala známou a v dnešní době je to známé univerzitní centrum. Ve 20.století se Pisa stala turistickým městem. Autobus z Livorna do Pisy odjíždí z hlavního nádraží, stanoviště č.5, cena se pohybuje okolo 3,5 eura.

Robert Ohlídal

 


Využijte dopravy na Korsiku nebo můžete vyzkoušet zájezdy CK Alpina na Korsiku se zaměřením na přechody hor, turistiku a cyklistiku

alpina_728x90_korsika_mix02


Comments are closed