Korsická města

Ajaccio

Ajaccio, ležící na západním pobřeží ostrova, je hlavním městem departamentu Corse-du-Sud, největším městem Korsiky a zároveň přístavem. Je především známé jako rodiště Napoleona Bonaparte, jehož rodný dům a pomník jsou zde stále k vidění. Město žije především z cestovního ruchu, jelikož je turisticky velice přitažlivé díky svým klimatickým podmínkám, historickým památkám a krásných pláží v jeho dosahu.

V samém srdci Ajaccia leží náměstí Place Foch, bývalé místo městské středověké brány. Je lemováno kavárnami a restauracemi a dominuje mu kašna s mramorovými lvy a sochou Napoleona. Obdivovatelé Napoleona tu mohou navštívit muzeum Salon Napoléonien. Napoleon se narodil v sídle Maison Bonaparte na Place Letizia, kde se však uchovalo jen málo pozůstatků po rodu Bonaparte. Za jeho rohem stojí ajaccijská katedrála, kde byl Napoleon pokřtěn. Ve stejné ulici se nachází i jezuitská kaple Svatého Erasma z roku 1617, kde můžete shlédnout modely lodí.

Pokud vás zajímá domácí život v Ajacciu v 19. století, běžte se podívat do malého muzea Musée Capitellu.

Více informací najdete na oficiálních internetových stránkách Ajaccia http://www.ajaccio.fr/ nebo v angličtině na stránkách www.ajaccio-tourisme.com/uk/

Bastia

Hlavní město kraje Haute-Corse se nachází v severovýchodní oblasti ostrova, je obchodně nejúspěšnější město Korsiky a hlavní přístav ostrova. Město bylo založeno Janovany v roce 1372, kteří zde založili pevnost, a v roce 1452 se stalo hlavním městem. V roce 1811 však Napoleon přenesl hlavní město do svého rodného Ajaccia.

Bastia není velká, a tak si lze její památky prohlédnout během jednoho dne. Prostorné náměstí Place St-Nicolas je otevřené k moři a lemují ho stromy a kavárny. S ním souběžně vedou dva bulváry boulevard Paoli a rue César-Campinchi. Hlavní bastijské památky naleznete ve čtvrti Terra Vecchia a ve čtvrti Terra Nova, která se tyčí na útesu nad starým přístavem. Dominantou je zde pevnost Citadelle. Vieux Port (Starý přístav) je nejpůsobivější částí města a lemují ho přístavní bary a restaurace.

Mezi další pamětihodnosti patří: Place St-Nicolas (náměstí sv. Mikuláše) se sochou Napoleona; bývalý palác janovské vlády; dům, v němž strávil dva roky dětství spisovatel Victor Hugo, guvernérský palác anebo etnografické muzeum a radnice.

Bastijské pláže

Nejlepší pláž, dlouhá pláž ľArinella u Montesora, se nachází na počátku písčitého pobřeží, jež se táhne podél celé východní strany ostrova. Jezdí tam od Café Riche na konci bulváru Paoli každých dvacet minut autobus.

Další informace naleznete na oficiálních internetových stránkách města http://www.bastia.fr/, na nich najdete i mapu města.

Bonifacio

„skvělý přístav, uzavřený ze všech stran nepřerušeným prstenem strmých útesů se dvěma příkrými mysy rozkládajícími se proti sobě u ústí, jež vytváří pouze úzký kanál.“

Homér: Odysseus

Bonifacio ležící na úzkém poloostrově z bílého vápence v nejjižnějším cípu Korsiky slouží jako hlavní přístav pro lodě z italské Sardinie. Dělí se na Horní město, které vyrůstá přímo z příkrých útesů, a na přístaviště. V Haute ville (Horním městě) se dochovaly renesanční prvky a nachází se zde původně románský kostel Église Ste-Marie-Majeure s bohatě zdobenou zvonicí ze 14. století. V kostele je vzácná památka – relikvie Kristova kříže. Dalším městským kostelem je Église St-Dominque, vzácný příklad korsické gotické architektury.

Nenechte si ujít nádherný výhled z Montée St-Roch na bílé vápencové útesy a masu zříceného kamene nazývanou Grain de Sable. Od kaple Chapelle St-Roch vedou schody k plážičce Sutta Rocca, která je výborná na potápění. Na náměstí Place ďArmes najdete Bastion de ľÉtendard, což je jediný pozůstatek opevnění zničeného roku 1554.

Pláže okolo Bonifacia

Nejbližší plážové zátoky se nazývají Plage de la Catena a Plage de ľArinella a lze je vidět ze severní strany Horního města. Na úplném jihu Korsiky se nachází trojice zátok Plage de Piantarella, Plage de Sperone a Plage de Calalonga, které jsou velmi oblíbené. Pokud se chcete vyhnout davu turistů, navštivte Plage de Calalonga, kde je řada chráněných zátok. Z města se tam dostanete po D58, po 3 km odbočíte vpravo a po prašné cestě se dostanete až k malému parkovišti u pláže.

Více informací na http://www.bonifacio.fr, kde naleznete i brožurky s mapou města a okolí a praktického průvodce.

Corte

Město v srdci Korsiky je ztělesněním ľame corse neboli „korsické duše“. Leží osaměle uprostřed nádherné přírodní scenérie. V roce 1731 zde vznikla první Národní ústava a v 18. století zde sestavil Pascal Paoli první demokratickou vládu. Nachází se zde jediná ostrovní univerzita, takže během akademického roku je zde plno studentů.

Jádro města tvoří jediná dlouhá ulice Cours Paoli, kterou lemují obchody, banky, restaurace a kavárny. Náměstí Place du Duc-de-Padoue obklopují budovy z 19. století a vedle něho se nachází Place Paoli vyzdobené sochou Pascala Paoliho. Zajímavou částí města je Haute ville (horní město) s citadelou, kde je umístěno sídlo korsického muzea Museu di a Corsica. Kousek od brány citadely se rozkládá palác Palazzu Naziunale, jenž je jediným příkladem janovské městské architektury v Corte. Údolí řek Restonica a Tavignano táhnoucí se za městem slouží jako přístupová cesta k jedněm z nejhezčích horských scenérií v oblasti. V okolí města jsou lákadla jako Monte Cinto, Monte Rotondo, Pagliia Orba a mnoho dalších.

Více informací naleznete na oficiálních stránkách města http://www.corte-tourisme.com/

 


Využijte dopravy na Korsiku nebo můžete vyzkoušet zájezdy CK Alpina na Korsiku se zaměřením na přechody hor, turistiku a cyklistiku

alpina_728x90_korsika_mix02

Comments are closed