Korzika

Ostrov se nenazývá jen Korzika, ale má mnoho dalších jmen. Již staří Řekové ji pojmenovali jako Kalliste, což znamená krásná. Korzika je známá také jako Ostrov vůní, Ostrov kontrastů, Pohoří v moři či Hora v moři. Návštěvníky láká především nádherná různorodá krajina, zátoky s bělostným pískem a průzračnou vodou, útesy, horské bystřiny, horské vrcholy, podnebí, které je mírné i v zimě, a mnoho dalšího.

Zeměpisné údaje, hory

Korzika je se svou rozlohou 8.720 km2 čtvrtým největším ostrovem Středomoří po Sicílii, Sardinii a Kypru. Na jihu ostrova odděluje 12 km široký pruh moře Korziku od Sardinie. S průměrnou nadmořskou výškou 576 m je Korzika nejhornatější ostrov ve Středomoří. Vrchol Monte Cinto, vysoký 2.706 m, je nejvyšší horou ostrova. Nachází se tu ale i další vrcholy, které přesahují nadmořskou výšku 2.000 m například Monte Rotondo (2.622 m) Paglia Orba (2.525 m), Monte d´Oro (2.389 m), Monte Renoso (2.352 m), Monte Padro (2.393 m) či Monte Incudine (2.136 m).

Podnebí a počasí

Pro Korziku je chatakteristický nedostatek srážek v letních měsících a středomořské podnebí. Průměrná roční teplota se tu pohybuje mezi 14,5–16,5°C , v horách v zimě pod nulou a místy se sníh drží celý rok. Na vrcholech i za pěkného počasí fouká celkem silný vítr. Množství srážek je na ostrově poměrně velké (900 mm), ale počet deštivých dnů je malý.
Na Korzice rozeznáváme tři typy klimatu. Mírné a vlhké mediteránní klima v nadmořské výšce 0-600 m., kde průměrné roční teploty se pohybují v rozmezí 14-17° C. Horské mediteránní klima najdete v nadmořských výškách 600 – 1200 m s průměrnými ročními teplotami mezi 10-13° C a vysokohorské mediteránní klima v nadmořské výšce přesahující 1200 m s krutými mrazy a četnými srážkami, hlavně sněhovými.

Obyvatelstvo

Na Korzice žije okolo 260 000 obyvatel a hustota obyvatel se pohybuje okolo 27 lidí na km2, Korzika je tedy nejméně zalidněným územím ve Středomoří. Korzičané si dokázali uchovat své starobylé tradice a kulturu až do současnosti. Přestože musí dovážet téměř veškeré spotřební zboží z francouzské pevniny, cítí se nezávisle. Na první pohled se mohou působit nepříliš přátelským dojmem, ale ve skutečnosti jsou k cizincům zdvořilí a pohostinní.

 


Využijte dopravy na Korsiku nebo můžete vyzkoušet zájezdy CK Alpina na Korsiku se zaměřením na přechody hor, turistiku a cyklistiku

alpina_728x90_korsika_mix02

Comments are closed