Oradea

Oradea – informace o městě (turistické zajímavosti, mapy)

Město se nachází poblíž maďarských hranic na řece Crişul Repede a žije v něm přes 200 000 obyvatel. První zmínky o Oradei pochází z roku 1113, kdy bylo založeno okolo kláštera. Jeho středověké jméno, které používají Maďaři dodnes, znělo Nagyvárad. Oradea patří mezi nejbohatší města Rumunska, zejména díky svému umístění. Oradea je hlavním městem kraje Bihor, známého také jako „Země horkých vod“, vyskytuje se tu totiž mnoho termálních pramenů, díky kterým tu vznikly lázně.

Turistické zajímavosti

Lázně – Lázeňská města Baile Felix a Baile 1 Mid se nachází nedaleko od Oradei. Baile Felix, kde můžete navštívit termální bazén, leží 8 km jihozápadně od Oradei a dostanete se tam tramvají č. 4 od vlakového nádraží v Oradei nebo autobusem č. 12 od Měsíčního kostela ke konečné Nafarul, na nějž navazuje autobus č. 4 nebo vlak do Felixe nebo Ceicy. Více informací o těchto lázních můžete zjistit na https://romanian-spas.ro/baile-felix/

Baile 1 Mai je menší než Baile Felix, lázeňství zde není tolik rozvinuto, tudíž tu nejsou žádné hotely, ale je blíže od Oradei a nachází se zde kvalitní kemp. Do města lze přijet autobusem č. 15 od konečné Nafarul.

Mapu s umístěním lázní naleznete na http://www.romaniatourism.com/romania-maps/romania/cde123.html

Termální koupaliště v centru Oradei (mapa): Strandul Iosia – otevřeno denně kromě pondělí 8:00-20:00 (vstupné v roce 2019 18 RON).

Catedrala barocă (římskokatolická katedrála)největší barokní stavba v Rumunsku

Biskupský palác – vzorem byl Belveder ve Vídni

Muzeul Ţării Crişurilor (Crişanské muzeum)barokní muzeum se slavnými 365 okny

Cetatea Oradea – pevnost ve tvaru pětiúhelníku

Vulturul Negru („Černý orel“) – ornamentální secesní budova, kterou prochází pasáž s vitrážovým stropem spojující tři sousední ulice.

Teatrul de Stat – státní divadlo

Muzeul „Ady Endre“ – muzeum a dům jednoho z největších maďarských básníků

Měsíční kostel – svatostánek pojmenovaný podle velké koule připevněné pod hodinami, jež se točí a označuje lunární fáze v průběhu 28 dnů.

Nedaleko stojí 3 významné synanogy. Oradea byla významným centrem židovského osídlení.

Další zajímavé informace o tomto městě si můžete přečíst na oficiálních internetových stránkách rumunské turistické informační kanceláře – http://www.romaniatourism.com/oradea.html

Oradea – mapa

Odjezdové místo Oradea:


Zobrazit místo Oradea na větší mapě

Z ulice Sirul Canonicilor – proti kostelu (47°4’05.75″N, 21°55’58.25″E dle maps.google.cz), odkud jsem odjížděli v minulých letech, už neodjíždíme!

 


Využijte dopravu do Rumunska nebo můžete vyzkoušet zájezdy CK Alpina do Rumunska se zaměřením na přechody hor, turistiku a cyklistiku

alpina_728x90_rumunsko04

 

Comments are closed