Provence

Provence, jedna z neodolatelných oblastí Francie, se rozkládá na jihovýchodě země. Z geografického hlediska se táhne od sněhem pokrytých vrcholků jižních Alp až k rovinám Camargue a pobřeží Středozemního moře. Tyto přírodní hranice obepínají krajinu roklí a kaňonů, levandulových polí a sluncem zalitých pláží.

Dávné hranice Provence dodnes symbolicky hlídají opevněná města a vrcholky kopců jsou posety vesnicemi, které své polohy využívaly k ochraně před nepřátelskými útoky. Vnitrozemí Provence si i přes množství návštěvníků dokázalo zachovat svůj nenapodobitelný charakter. Dodnes zde najdete řadu památek připomínajících místní nejstarší obyvatele, Řeky, Římany, ale také nájezdné Saracény. Svou stopu tu zanechali schizmatičtí papeži i místní vládcové, kteří často měnili spojence.

Provence je krajem, který svou barevností již dávno okouzlil řadu malířů. Modré nebe, fialové lány levandule, žluté, modré a oranžové fasády domů prozářené sluncem, které zde svítí v průměru 300 dnů v roce, vás okouzlí i dnes.

Provence je spojena s teplem, vůní levandule, dobrým jídlem a vínem. Regionálním pokrmům z mořských ryb a jehněčího masa dodávají chuť a vůni růžový česnek, černé olivy, artyčoky a houby, směs rozmarýnu a tymiánu.

V Provence se nachází řada historických památek i přírodních zajímavostí. Ze zdejších pamětihodností jsou čtyři uvedeny na Seznamu světového dědictví UNESCO:
•    Arles
•    Amfiteátr a vítězný oblouk v Orange
•    Staré město v Avignonu
•    Římský akvadukt Pont du Gard

Přírodní zajímavosti:
•    Camargue
•    Pohoří Luberon
•    Mont Ventoux

Místním tradičním jazykem je provensálština, kterou se běžně hovořilo až do začátku 20. století, kdy francouzská vláda započala intenzivní a v konečném důsledku úspěšné snahy o nahrazení regionálních jazyků francouzštinou. Dnes se hlavně díky Fréderiku Mistralovi provensálština vyučuje na provensálských školách včetně univerzit, k běžné komunikaci ji ale používá pravděpodobně méně než 500 lidí, převážně starších.

 


Využijte dopravy do Provence nebo můžete vyzkoušet zájezdy CK Alpina do Provence se zaměřením na cyklistiku a turistiku

alpina_728x90_provence07

Comments are closed